EXAMENE DE DIFERENȚĂ PENTRU ADMITEREA ÎN CICLUL GIMNAZIAL ȘI LICEAL - SPECIALIZAREA ARTE PLASTICE

ADMITEREA ÎN CLASA A IX-A 2020

• METODOLOGIA DE ORGANIZARE ȘI DESFĂȘURARE ȘI STRUCTURA PROBELOR DE APTITUDINI PENTRU ADMITEREA ÎN LICEELE VOCAȚIONALE

• CALENDARUL ADMITERII ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL LICEAL DE STAT pentru anul școlar 2020-2021

• Anunț important pentru probele de aptitudini la clasa a IX-a
    Vă reamintim faptul că înscrierea la probele de aptitudini pentru clasa a IX-a, specializările muzică, arta actorului, arte plastice și arhitectură se desfășoară în perioada 2-5 iunie 2020.

Înscrierea se va face prin:
    -depunerea directă la secretariatul Liceului Vocațional de Artă ( având în vedere situația actuală, pentru păstrarea distanțării sociale vă rugăm să vă programați pentru înscriere la numărul de telefon 0365.882.693.)

Sau
    - transmiterea prin poștă sau curier, cu confirmare de primire,
    a următoarelor documente*:

ARTE PLASTICE SI ARHITECTURĂ
    a) documentele de înscriere (anexa la fișa de înscriere);
    b) un CD/DVD conținând portofoliul de lucrări, transmis prin poștă sau curier, cu confirmare de primire;
    c) o declarație pe proprie răspundere, semnată de candidat și de părinte/reprezentatul legal, privind originalitatea lucrărilor conținute de CD/DVD-ul trimis.
    d) elevii care provin din învățământul de cultură generală vor depune, împreună cu portofoliul de lucrări și o recomandare din partea profesorului de educație plastică de la școala absolvită sau din partea profesorului îndrumător de la Palatul/Clubul copiilor.

*documentele de înscriere se vor depune în dosar plic

ATENȚIE!
    Aplicația informatică nu permite înscrierea pentru probele de aptitudini la mai multe unități de învățământ!

• DESFĂȘURAREA PROBELOR DE APTITUDINI - specializarea ARTE PLASTICE ȘI ARHITECTURĂ PENTRU ADMITEREA ÎN CLASA A IX-A la LICEUL VOCAȚIONAL DE ARTĂ TG. MUREȘ SECȚIA ROMÂNĂ ȘI MAGHIARĂ

• Fișierul DECLARAȚIE_PE_PROPRIE_RĂSPUNDERE_ADMITERE_IX.docx se poate descărca de AICI.

În atenția părinților și elevilor care doresc să participe la admiterea în clasa a IX-a la Liceul Vocațional de Artă.

- Vă anunțăm că Evaluarea Națională va începe pe data de 15 iunie conform prevederilor MEC.

- Toate liceele vocaționale așteaptă instrucțiuni legate de modul de desfășurare și calendarul probelor de aptitudini (probe practice), pe care elevii absolvenți ai clasei a VIII-a ar trebui să le susțină.

- În momentul în care liceul nostru primește orice fel de lămuriri în legătură cu probele de aptitudini, aceste informații vor fi imediat postate pe site-ul liceului.

Vă mulțumim pentru înțelegere!

Conducerea Liceului Vocațional de Artă, Tg-Mureș